Jakie implanty dentystyczne wybrać?

Jakie implanty dentystyczne wybrać?
Implant dentystyczny to dzisiejsza najnowocześniejsza metoda wymiany zębów.  Składa się z bardzo małego tytanowego słupka (rzeczywistego implantu), który jest przymocowany do realistycznej korony dentystycznej. Korona jest jedyną częścią tego systemu wymiany zębów, która jest widoczna w jamie ustnej. Sam implant spoczywa pod linią dziąseł w kościstym gnieździe, który kiedyś trzymał brakujący ząb.

Twoje naturalne zęby mają korzenie, które utrzymują je bezpiecznie zakotwiczone w kości szczęki. W przypadku leczenia kanałowego są one wypełniane materiałem stomatologicznym, by mogły w dalszym ciągu utrzymywać ząb. W podobny sposób zęby implantu tworzą solidne mocowanie z kością w szczęce. Jest to możliwe, ponieważ implanty dentystyczne są wykonane z tytanu, metalu, który ma wyjątkową zdolność do łączenia się z żywą kością. Po wszczepieniu implantu podczas drobnego zabiegu wykonanego w gabinecie stomatologicznym, stanie się on solidnie zespolony z kością przez okres kilku miesięcy. Implanty dentystyczne nie mają wpływu na zdrowie sąsiednich naturalnych zębów; inne systemy wymiany zębów mogą jednak osłabić sąsiednie zęby. Problemem mogą okazać się zabiegi wszczepiania implantów w stomatologicznych, które w Warszawie są w stanie wynosić na kilka tysięcy złotych.

Na przykład w przypadku mostów naturalne zęby po obu stronach szczeliny pozostawionej przez brakujący ząb muszą zapewniać wsparcie dla mostu dentystycznego. Może to obciążać sąsiednie zęby i pozostawiać je bardziej podatnymi na próchnicę. Podobnie, proteza częściowa opiera się na sąsiednich naturalnych zębach w celu wsparcia i może spowodować, że zęby te poluzują się z czasem .

Endosteal jest najczęściej stosowanym rodzajem implantu dentystycznego. Są one czasami stosowane jako alternatywa dla mostu lub protezy ruchomej. Implanty endostealne obejmują typy:

  • gwintowane,
  • cylindryczne (gładkie),
  • ostrzowe.

Jeżeli leczenie kanałowe się nie powiodło i trzeba było usunąć ząb, Twój protetyk może pomóc określić, który rodzaj implantu dentystycznego będzie dla Ciebie najlepszy, ale implanty endostealne wydają się bezpieczne, skuteczne i są chyba najpopularniejszym wyborem stosowanym obecnie.

Podokostkowe są dziś rzadko używane. Kiedyś były one używane głównie do utrzymywania protez w miejscu u pacjentów z niewystarczającą wysokością kości. Kiedy stosuje się implanty podokostkowe, umieszcza się je na kości szczęki w tkance dziąseł, a metalowy słupek implantu jest odsłonięty przez dziąsła, aby utrzymać protezę.

Implanty z obciążeniem pośrednim pozwalają wyjść z wizyty z pełnym zestawem zębów bez opóźnień zwykle wymaganych do gojenia. Zęby, które początkowo otrzymujesz, są tymczasowe, dopóki implant się nie zagoi i nie będziesz miał zdrowego kontaktu z kością, aby wesprzeć stałą protezę. To może być świetny sposób na jak najszybsze odzyskanie uśmiechu.

Dwuetapowe implanty dentystyczne jest to typowy proces dla rodzajów implantów dentystycznych opisanych powyżej. Pierwszy dzień obejmuje zabieg chirurgiczny polegający na umieszczeniu implantu w kości szczęki. Kilka miesięcy później wykonuje się drobną operację przymocowania łącznika i zęba (korony).

Podsumowanie

Zalety płynące ze zastosowania implantów dentystycznych:

  • poprawa wyglądu zębów
  • poprawa mowy
  • poprawa wyglądu twarzy

Wadą implantów stomatologicznych, jest wspomniana wysoka cena, która w Warszawie wynosi kilka tysięcy złotych. W innych województwach może jednak okazać się nieco niższa.

Author

  • Mieszkanka Warszawy. Kocha Polskę i jej stolicę. Jej pasją jest parzenie różnych gatunków kaw i herbat. Zawodowo zajmuje się finansami oraz ekonomią.