Jakie są koszty mieszkania w bloku?

Jakie są koszty mieszkania w bloku?

Duża część z nas mieszka w blokach, ale tak na prawdę nie jest świadoma co miesięcznych wydatków związanych z opłatami swojego mieszkania. Część mieszka w domach i zastanawia się, jakie koszty ponoszą mieszkańcy bloków. Jeśli zastanawiasz się nad zmianą miejsca zamieszkania i chcesz wiedzieć ile miesięcznie będziesz płacić- dobrze trafiłeś!

 

Podstawowe koszty utrzymania mieszkania:

 

1. Czynsz

Jest to co miesięczna opłata do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli mamy mieszkanie własnościowe, kwota czynszu jest znacznie niższa. Zazwyczaj waha się w okolicach 200-600zł. Jeśli natomiast wynajmujemy mieszkanie, kwoty czynszu są znacznie większe. Wszystko zależy od lokalizacji oraz metrażu mieszkania. Małe mieszkania typu kawalerki, mające około 30-40 m/2 możemy wynająć już od ok. 1000zł. Natomiast większe, kilku pokojowe mieszkania zazwyczaj można znaleźć za kwotę powyżej 2000/3000 tyś.

 

2. Opłaty podstawowe

Zalicza się do nich opłaty za media: prąd, gaz i wodę. Dokładna wysokość opłat zależna jest od zużycia , ale średnia jaką przeciętnie ludzie płacą na miesiąc można określić:

Prąd: 100-200zł

Gaz: 70-150zł

Woda: 60-150zł

 

3. Opłaty dodatkowe

Każda osoba mieszkająca w bloku ponosi dodatkowe opłaty za wywóz śmieci. Cena za usługę uzależniona jest od ilości domowników, ale zazwyczaj nie przekracza 10 zł na osobę. Dodatkowo każdy z nas jest zmuszony regularnie opłacać usługi internetu, telewizji oraz koszty związane z telefonem komórkowym.

Internet: 50-100zł

Telewizja: 60-120zł

Telefon: 50-150zł

 

Jeśli więc posiadasz mieszkanie własnościowe to miesięczne, całościowe opłaty będą wychodziły w granicach 500- 1000 zł. Natomiast jeśli chcesz wynajmować mieszanie to kwoty będą znacznie wyższe. Mogą wahać się od 1000- 3000 zł. Wszystko zależne jest od własnego zużycia wody, prądu, gazu oraz lokalizacji i metrażu mieszkania. 

 

2 thoughts on “Jakie są koszty mieszkania w bloku?

  1. Obecnie najwięcej w bloku płaci się za śmieci, zwłaszcza jeżeli sąsiedzi ich nie segregują.

  2. Wzrosły mi opłaty za mieszkanie o 150zł w momencie zlikwidowania piecyka gazowego na rzecz ciepłej wody w kranie. Nie wiem czemu tak dużo przez to wzrósł czynsz.

Comments are closed.