Złoto jako inwestycja długoterminowa.

Złoto jako inwestycja długoterminowa.

Złoto. Kosmiczny metal, który w przeszłości był obiektem pożądania oraz przyczyną wielu tragedii zarówno osobistych jak i tych na wielką skalę. Jest oznaką powodzenia i luksusu. Czy w obecnym czasie złoto jest dobrą opcja dla inwestowania długoterminowego?

Złoto – synonim nie tylko bogactwa i luksusu, ale przez wieki było stosowane jako międzynarodowy środek płatniczy. Dziś nadal pożądane, znajduje nieco inne zastosowanie przede wszystkim w inwestycjach, przemyśle elektronicznym oraz tradycyjnie w jubilerstwie znacznie wyżej cenione niż srebro. Znajduje zastosowanie także w przemyśle stomatologicznym i spożywczym.

Złoto obok innych metali szlachetnych uważanie jest za bezpieczną inwestycję w niepewnych czasach. Ograniczona ilość jaka występuje na ziemi szacowana na ok 54 tys. ton znajdujących się jeszcze pod ziemią, w związku z coraz większym zapotrzebowaniem oraz rosnącym zainteresowaniem ze strony zwiększającej się grupy inwestorów pozytywnie wpływa na jego cenę. Jednak czy przy obecnych cenach będzie dobrą inwestycją w perspektywie długoterminowej?

Inwestycja długoterminowa w złoto.

Wszystko zależy od podejścia indywidualnego inwestora. Ważny jest horyzont czasowy na jaki przewidywana jest inwestycja i oczekiwany zwrot. Dla jednego długi termin inwestycji będzie oznaczać od trzech do pięciu lat, dla innego dziesięć i dłużej. Niebagatelne znaczenie ma także kwota jaka ma być przeznaczona na inwestycje, oraz czy będzie to jedna duża wpłata czy kilka mniejszych. Historycznie patrząc nieprzerwany marsz wzrostu wartości złota w stosunku do dolara rozpoczęty w okolicach 2001 roku osiągnął swoje apogeum w 2011 roku, trzy lata po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers i związanej z tym wydarzeniem paniki na rynkach finansowych. Pomimo przewidywań analityków w tamtym czasie cena złota w stosunku do dolara nie przebiła progu 2000. Od tamtego czasu systematycznie złoto traciło na wartości przez kolejne trzy lata spadając w okolice 1050 dolarów. Później nastąpiło odwrócenie trendu i powolny wzrost wartości, aż do szalonego skoku kilka miesięcy temu przebijając magiczny próg 2000 punktów. Obecnie wycena złota podlega korekcie i plasuje się na poziomie 1940 dolarów.

Mając powyższe na uwadze, jak i historyczne zachowanie wyceny złota można pokusić się o stwierdzenie, że złoto obecnie jest inwestycją obarczoną ryzykiem dalszych korekt. Oczywiście wszystko zależy od rozwoju sytuacji związanej z pandemią i spowolnieniem gospodarczym. Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby złoto osiągnęło poziom 2500, a nawet 3000 dolarów.

Author

  • Mieszkanka Warszawy. Kocha Polskę i jej stolicę. Jej pasją jest parzenie różnych gatunków kaw i herbat. Zawodowo zajmuje się finansami oraz ekonomią.

2 thoughts on “Złoto jako inwestycja długoterminowa.

  1. Zainwestowałem wszystkie moje oszczędności w złoto, uważam że jest to najlepsza forma trzymania kapitału.

Comments are closed.